Kredyt gotówkowy i debet jako odnawialna forma zadłużenia?

Banki lubią pomagać. Zwłaszcza, jeśli widzą w tym swój interes. A życie bywa naprawdę zaskakujące i nieprzewidywalne. Czasem pojawia się konieczność wydania większej ilości gotówki. I niestety nie zawsze mamy przy sobie dodatkowe oszczędności. Jak w takiej sytuacji można sobie poradzić? Niektóre banki oferują dwa, wydawałoby się bardzo podobne do siebie rozwiązania, to jest kredyt gotówkowy odnawialny i debet na koncie, zobacz więcej w artykułach na top3banki.org.

Czym jest debet, czym jest kredyt odnawialny?

Wielu potencjalnych kredytobiorców nie widzi różnicy pomiędzy obydwiema formami finansowania dodatkowych wydatków. Faktycznie, zarówno debet jak i kredyt odnawialny są dość szybkim i łatwym sposobem na wzmocnienie domowych finansów. Co równie ważne, obydwie formy kredytowania można przeznaczać na dowolne cele. Czym zatem różnią się one od siebie? Po pierwsze tym, że debet – jak sama nazwa wskazuje – jest produktem finansowym przeznaczonym dla osób, które w danym banku posiadają odpowiednie konto bankowe. Jego uruchomienie jest stosunkowo proste i nie wymaga dodatkowej umowy (ewentualnie aneksu). Inaczej jest w przypadku kredytu odnawialnego, na który – jeśli jesteśmy nim zainteresowani – musimy podpisać stosowną umowę. Do jego uruchomienia nie jest potrzebne również konto rozliczeniowo – oszczędnościowe. Nawiasem mówiąc, można jednak znaleźć i takie oferty, w których koszty takiego kredytu są niższe dla jego posiadaczy…

Kwota kwocie nierówna

Różnica pomiędzy wyżej wymienionymi produktami finansowymi polega również na ich wysokości. Zobowiązania zaciągnięte w ramach debetu nigdy nie będą tak wysokie, jak w przypadku kredytu odnawialnego. Jest to skutek zrezygnowania z dodatkowych formalności, które trzeba przejść, zaciągając kredyt odnawialny. Wysokość udostępnionego Klientowi debetu będzie zależała od wnioskowanej przezeń kwoty i – rzecz jasna – od szybkiej oceny jego zdolności kredytowej. Dlatego im dłużej w danym banku jesteśmy, tym łatwiej powinniśmy uzyskać debet w żądanej przez nas wysokości. Kredyt odnawialny to zupełnie inna historia. W przeciwieństwie do debetu, którego maksymalna wysokość to zwykle około 3 – 5 tysięcy złotych, jego maksymalna wartość może sięgnąć nawet 100 000 złotych. Niestety, pożyczenie w banku tak wysokiej sumy, będzie wiązało się z koniecznością zapłaty prowizji i rzecz jasna innych kosztów. Oznacza to również, że spłata takiego zobowiązania będzie trwała nawet kilka lat (z możliwością przedłużenia). W przypadku standardowego debetu, jest to „zaledwie” 30 dni.

Co się bardziej opłaca?

Trudno o jednoznaczne określenie, który z wyżej wymienionych produktów finansowych, jest bardziej opłacalny z punktu widzenia Klienta. Tak naprawdę kazdy z nich jest skierowany do innej grupy odbiorców, którzy mają zupełnie inne oczekiwania i potrzeby. Jeśli Klient potrzebuje dużego zastrzyku pieniędzy, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt odnawialny. Warto z niego skorzystać również wtedy, gdy oczekujemy zwiększonych przychodów, mogących pozwolić nam znacznie szybciej spłacić dane zobowiązanie. Taki krok pozwoli nam nie tylko szybciej spłacić zobowiązanie, ale też znacznie obniży koszt kredytu, wynikający z jego oprocentowania. Z kolei debet na koncie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla tych osób, którzy cenią sobie bezpieczeństwo finansowe, bez konieczności spełniania złożonych formalności. Ponadto kredyt w ramach debetu może być darmowy o ile spełnimy warunki narzucone przez bank.

Jednym słowem, obydwa produkty finansowe są bardzo korzystną (i z pewnością alternatywną) formą pozyskiwania nowych środków finansowych.