Spłata kredytu gotówkowego

Oferty banków w dzisiejszych czasach co do kredytów gotówkowych są bardzo bogate. W związku z tym posiadają one bardzo wiele różnorakich warunków, na jakich można takie zobowiązanie zaciągnąć. Inwestycje życiowe każdego człowieka wymagają posiadania odpowiedniej sumy pieniędzy. Ze względu na to, że nie każdy dysponuje wolną gotówką odłożoną na koncie, ludzie korzystają z ofert banków i zaciągają kredyty gotówkowe. Spłaty kredytów gotówkowych zazwyczaj opierają się na rozłożeniu jej na lata, a w związku z tym z rozłożeniem na poszczególne comiesięczne raty.

Raty równe

W ofertach banków istnieje możliwości spłacania kredytu w postaci rat równych. Jak sama nazwa wskazuje, raty są takie same każdego miesiąca. Oczywiście zawierają one w sobie zarówno spłacany kapitał jak i nieodłączne odsetki. Raty równe charakteryzuje fakt, iż w początkowej fazie spłata kapitału jest niższa niż spłata odsetek. W późniejszej fazie proporcje się zmieniają i dochodzi do sytuacji kiedy to spłacany jest zdecydowanie kapitał a odsetki stanowią mniejszą część raty. Pewne jednak jest to, że przez cały okres spłacania kredytu, wszystkie raty nie będą się znacząco od siebie różniły. Pomimo wszystko jest to pozytywne zjawisko, ponieważ łatwiej jest rozplanować miesięczny budżet.

Raty malejące

Spłata kredytu w formie rat malejących również opiera się na spłacaniu kapitału kredytu oraz odsetek, jako składników wchodzących w skład raty. W tym przypadku jednak w każdym miesiącu spłacana jest coraz niższa stawka odsetek. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem czasu wartość kapitału do spłaty jest coraz mniejsza, a wysokość odsetek jest obliczana na podstawie kwoty pozostałej do zwrócenia banku. Należy jednak zaznaczyć, iż początkowe raty są wyższe niż wszystkie pozostałe. Mogą one również być zdecydowanie wyższe, niż w przypadku kredytu gotówkowego zawartego na zasadach rat równych. Skorzystanie ze spłaty kredytu gotówkowego na warunkach rat malejących jest bardzo korzystne, ponieważ dzięki temu spłaca się zdecydowanie mniejszą wartość odsetek.

Wybór spłaty zobowiązania

Na etapie zapoznawania się z warunkami umowy kredytu gotówkowego należy zastanowić się, która z opcji będzie bardziej opłacalna. Istnieje również możliwość szybkiego przeliczenia, która forma rat mniej obciąży budżet gospodarstwa domowego. Oczywiście wybór rat malejących jest bardziej kuszące, jednak w tym przypadku należy wykazać się wyższą zdolnością kredytową. Pomimo atrakcyjności rat malejących może okazać się, iż w początkowej fazie spłaty będą one mocno nadwyrężały miesięczny budżet. Kwestia wyboru sposobu spłacania kredytu powinna więc być odpowiednio przemyślana, a na http://www.jaka-lokata.pl/ oprócz lokat znajdziesz tam także porady kredytowe.