Kredyt przeniesiony na rynek papierów wartościowych

Banki inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych przy ostatnim kryzysie finansowym przenosiły kredyty na międzynarodowy rynek kapitałowy w ramach dywersyfikacji ryzyka. Czy kredyt przeniesiony na rynek papierów wartościowych to praktycznie gwarancja pobudzenia sytuacji kryzysowych? W artykule poznasz czynniki rozwoju kryzysów ekonomicznych w odniesieniu do nietypowych metod zarządzania kredytami przez banki inwestycyjne.

Najważniejsze tendencje w rozwoju kryzysu ekonomicznego

Przed pojawieniem się kryzysu ekonomicznego z lat 2007 – 2009 banki w USA udzielały kredytów osobom bez zdolności kredytowej, praktycznie bez żadnych zabezpieczeń, na ograniczonym oprocentowaniu przez okres promocyjny. Niskie raty zachęcały do pobierania kredytów i inwestowania w nieruchomości różnego typu. Kredyt stał się dźwignią finansową dla praktycznie całego społeczeństwa. Większość banków doskonale wiedziała, że okres promocyjny przy spłacie kredytu w końcu się skończy, a inflacja poszybuje w górę, co doprowadzi do podniesienia stóp procentowych. W czasie prosperity banki inwestycyjne zamieniły kredyty w instrumenty rynku kapitałowego o maksymalnym wskaźniku wiarygodności. Agencje ratingowe zatwierdzały podobne instrumenty na najwyższym poziomie AAA, co jest nawet dzisiaj niezwykle dyskusyjne. W ten sposób banki przenosiły praktycznie cały portfel ryzykownych kredytów do instytucji i inwestorów indywidualnych rozproszonych na giełdach całego świata. Większość inwestorów nie znała jednak prawdziwego mechanizmu rozwoju podobnych instrumentów. Inżynieria finansowa i skomplikowane obliczenia nie przeszkadzały jednak w spekulacji podobnymi papierami wartościowymi, zobacz również co możesz zrobić z zarobioną nadwyżką na stronie http://www.szukamylokaty.pl/.

Inżynieria finansowa z niekorzystnymi perspektywami

W Polsce nie ma banków inwestycyjnych z profilem typowo spekulacyjnym. Dzięki temu krajowa gospodarka uniknęła negatywnych skutków ostatniego kryzysu ekonomicznego. Bankowość inwestycyjna pozostawiona bez żadnych regulacji to bardzo ryzykowny obszar dla całego społeczeństwa. Kryzys wywołał wiele bankructw, ujawnił mnóstwo niekorzystnych zjawisk w największych bankach inwestycyjnych, doprowadził nawet do zaburzenia mniejszych gospodarek. Problemy w Grecji, czy na Islandii to tylko niektóre z najważniejszych przykładów. Inżynieria finansowa i przenoszenie kredytów na międzynarodowy rynek to rozwiązanie bardzo ryzykowne i niekorzystne z punktu widzenia każdego społeczeństwa. Co myślisz o wskazanych działaniach banków inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych? Regulacje bankowości to idealna ochrona.