Przeniesienie kredytu do innego banku

Przenieść kredyt do innego banku możemy w dowolnym momencie jego spłacania, także nie ma z tym najmniejszych problemów. Wystarczy na bieżąco analizować sytuację panującą na rynku, dzięki czemu dowiemy się, czy opłacalnym rozwiązaniem będzie wybranie innego banku, a więc refinansowanie kredytu. Formalności związane z takim przeniesieniem wymagają od nas zaangażowania, lecz gdy oferta będzie przyjazna klientowi na pewno nie warto się nad tym długo zastanawiać, sprawdź Niska Rata i zobacz gdzie najbardziej się opłaca.

Korzyści z przeniesienia kredytu

Jedną z większych korzyści, jaką daje nam przeniesienie kredytu jest oczywiście możliwość wyegzekwowania niższej raty, niż ta którą dotychczas płacimy w naszym banku. Z racji tego kredyt gotówkowy nie będzie nam już przysparzał takich problemów, jak do tej pory. Oczywiście bank, który wybierzemy na przenosiny pozwoli nam spłacić poprzedni kredyt i połączyć go z tym nowym w jedną całość, tworząc tak zwaną konsolidację, na co decyduje się coraz większa liczba osób. Refinansowanie kredytu nie jest skomplikowaną sprawą, trwa krótko, a do tego możemy zapewnić sobie mniejsze raty, jednocześnie wydłużając okres kredytowania, jeżeli uznamy, że obowiązujący nas termin jest za krótki i nie damy rady spłacić w nim całego kredytu. Banki nie stwarzają problemów przy takiej decyzji, więc ostateczna decyzja należy do nas samych, ale nie można jej zlekceważyć. W przypadku, gdy nasze wynagrodzenie nie będzie już tak wysokie jak dotychczas, to przeniesienie kredytu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu rata okaże się dla nas dogodniejsza, a nasz budżet domowy za bardzo na tym nie ucierpi.

Minusy przeniesienia kredytu

Każdy kredyt gotówkowy trzeba oczywiście spłacić, więc nie możemy oczekiwać tego, że po jego przeniesieniu uda nam się w jakiś sposób go zmniejszyć, czy też pozbyć. Niektóre banki za refinansowanie kredytu życzą sobie dodatkowych opłat, wymienić można tutaj choćby prowizję za udzielenie nowego kredytu, choć nie zdarza się to aż tak często. W sytuacji, gdy nie stać nas na taki zabieg, trzeba poszukać na rynku ofert, które nie zakładają takiej prowizji, a na pewno jest ich bardzo dużo. Niekiedy zdarza się też tak, że bank, w którym zaciągniemy kredyt w umowie ma zapisaną opłatę karną za wcześniejszą spłatę kredytu i przeniesienie go do innego banku. Wtedy przeniesienie kredytu może nie mieć najmniejszego sensu i nie okaże się dla nas opłacalnym rozwiązaniem. Wiele zależeć będzie tutaj od tego jak wysoka ma być ta opłata karna, a to można sobie doczytać w umowie zawartej z bankiem.

Podsumowanie

Jak widać refinansowanie kredytu ma swoje plusy oraz minusy, choć tych minusów może w ogóle nie być, jeśli wybierzemy taką ofertę, która pozwoli nam je ominąć, a takich obecnie nie brakuje. Przeniesienie kredytu nie jest trudne, ale trzeba się czasem zastanowić, czy jest to opłacalna decyzja, czy też można jednak pozostać przy obecnym kredycie gotówkowym. W sytuacji, gdy takie przenosiny mają zdecydowanie więcej plusów, warto się na to zdecydować.