Czy senior może iść po kredyt?

Jak banki podchodzą do osób starszych.

Emeryci to bardzo ciekawa grupa klientów, która w banku po kredyt bywa stosunkowo rzadko. Jak często starsi ludzie chodzą do banków po kredyty gotówkowe? badania przeprowadzane w ostatnich latach pokazują, że osoby powyżej 60 roku życia biorą kredyty w bardzo drastycznych sytuacjach takich jak pogrzeb, choroba czy też wypadek. Rzadko kiedy emeryci biorą kredyty gotówkowe dla seniorów by kupić nowy telewizor czy wyjechać na wycieczkę. Wobec czego nie są najczęstszymi klientami banków, jeśli weźmiemy po uwagę wyłącznie takie produkty finansowe. Pytanie tylko jak banki podchodzą do osób, które siedzą w domu, nie pracują i otrzymują pieniądze co miesiąc. Jednak chorują i potrzebują czasami dużych pieniędzy by móc funkcjonować. Po podwyższeniu wieku emerytalnego, osoby mające ponad 75 lat w banku traktowane są różnie. Chociaż w większości sytuacji bardzo często bank niestety odmawia.

Limity wiekowe w bankowości istnieją i to się nie zmieni. Kredyty mieszkaniowe bez problemu weźmie osoba mająca 26 lat, ale nieco młodsza będzie musiała szukać kogoś, kto kredyt podpisze i będzie miał pełną zdolność do uzyskania takiego kredytu. Z kolei osoba mająca ponad siedemdziesiąt lat nie będzie mogła otrzymać kredytu na kilkanaście tysięcy na 20 lub 30 lat. Chociaż są banki, które mają w ofercie takie kredyty gotówkowe często powodują ogromne komplikacje w życiu starszego człowieka. Wraz z wiekiem pojawiają się przeróżne schorzenia i badania oraz leki kosztują coraz więcej. W takiej sytuacji bank nie wnika w pogorszenie się zdrowia, tylko oczekuje terminowej spłaty raty. Kiedy emeryt spóźnia się, czasami sprawa wchodzi na tory sądowe, a komornik nie zna litości. W wielu przypadkach zadłużenie spada na dzieci i rodzinę starszej osoby. Czy aby na pewno w tym wypadku bank postępuje właściwie udzielając kredytu komuś w takim wieku? Niestety nikt się nad tym nie zastanawia.

Wszystkie kredyty gotówkowe dla starszych to jak w przypadku młodych klientów banków – nieco wyższe oprocentowanie, mniejsze kwoty do uzyskania i wiele innych szczegółów, które staną na przeszkodzie takiego kredytowania. Skutki takiego kredytu (co już pisaliśmy) mogą dosięgnąć osoby najbliższe. Bank na pewno nie daruje sobie kilkunastu tysięcy złotych, jeśli osoba starsza będzie hospitalizowana lub umrze. Dopiero w przypadku zakupu odpowiedniego ubezpieczenia od śmierci, hospitalizacji, pogorszenia stanu zdrowia. Warto przestudiować całą umowę kredytową ze swoimi dziadkami czy rodzicami – każdy szczegół ma znaczenie. Musimy dokładnie przemyśleć czy warto pożyczać od banku pieniądze na nieco wyższy procent i gorszych warunkach.