Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

Po złożeniu zapytań ofertowych do banków otrzymujesz odpowiedź odmowną. Z pewnością zastanawiasz się co może być tego powodem. Najlepiej zapytać u źródła, czyli w banku. Byłeś, zapytałeś i uzyskałeś informację, że masz za małą zdolność kredytową. Co teraz masz zrobić? Jest kilka sposobów na polepszenie zdolności kredytowej w staraniach o kredyt mieszkaniowy.

Przede wszystkim musisz być świadomy, że kredyty mieszkaniowe to zobowiązanie na lata i w dużej kwocie, dlatego banki dokładnie prześwietlają swoich potencjalnych kredytobiorców. Jednak nie martw się istnieją sposoby, aby mieć idealną zdolność kredytową i ponownie starać się o kredyt. Pierwszym sposobem jest znalezienie sobie wspólkredytobiorcy. Zapamiętajmy jednak, że i ta osoba musi mieć dobrą historię kredytową oraz mieć takie dochody, że obciążone będą w stanie podwyższyć naszą zdolność kredytową. Obecnie nie jest wymagane, aby nasz współkredytobiorca był z nami spokrewniony. Może to być całkiem obca osoba, która posiada udokumentowany dochód w odpowiedniej wysokości. Poza tym naszą zdolność kredytową mogą podnieść dodatkowe aktywa finansowe bądź inne środki finansowe zgromadzone na lokatach lub oprocentowanych kontach oszczędnościowych. Jednym słowem mówiąc, jeżeli mamy gdzieś zgromadzone pieniądze, to może to podnieść naszą wiarygodność jako potencjalnego klienta danego banku. Jednak zazwyczaj banki, jeżeli mają możliwość wolą osoby z małą zdolnością kredytową, które posiadają współkredytobiorców. Nie zawsze jest możliwość znaleźć takie osoby, więc możliwe, że nam się uda i bez dodatkowych osób, decydujących się na wspólne wzięcie kredytu. Czasami dla banku wystarczą pozostałe możliwości podniesienia zdolności kredytowej.

Podsumowując, jeżeli mamy niską zdolność kredytową, to nie musimy się od razu załamywać odmowami z wielu banków. Jest kilka sposobów na podwyższenie tej zdolności. Musimy próbować, a może się uda i już wkrótce będziemy mogli zaprosić znajomych i rodzinę do własnego mieszkania na obiad lub kawę.