Co to jest skimming?

Będąc posiadaczem kart takich jak karty kredytowe, czy też karty debetowe warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak skimming. Skimmingiem nazywane jest kopiowanie przez złodzieja danych, które zostały zapisane na pasku magnetycznym naszej karty. Skimmingiem może zostać dotknięta zarówno karta kredytowa jak i wszystkie inne rodzaje kart płatniczych. Po skopiowaniu z niej danych złodziej może bez większych problemów wyprodukować kopię posiadanej przez nas karty, a tym samym uzyskać dostęp do posiadanych przez nas pieniędzy – wypłacając je z bankomatu lub też dokonując transakcji bezgotówkowych przy użyciu kopii naszej karty. Tutaj znajdziesz ranking kart kredytowych http://numer-jeden.com.pl/karty_kredytowe.php.

Zasadniczo skimming dzieli się na dwa rodzaje – pierwszym z nich jest skimming wykonywany przy pomocy bankomatów – dane są kopiowane w momencie korzystania przez nas z bankomatu, drugi natomiast to skimming wykonywany bezpośrednio przez człowieka w momencie, gdy dokonujemy płatności kartą w sklepie lub też w jakimś innym miejscu. Prawda jest taka, że bardzo niewiele potrzeba aby osoba trzecia skopiowała dane z naszej karty, wystarczy że na chwilę gdzieś z nią pójdzie i skopiuje dane – dlatego powinniśmy być zawsze czujni. W przypadku kopiowania danych przy pomocy bankomatu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż konieczne jest zamontowanie w nim czytnika danych oraz jakiegoś drugiego urządzenia, które pozwoli przestępcy poznać kod pin do naszej karty.

Przed skimmingiem bezpośrednim możemy chronić się przede wszystkim poprzez zachowanie wyjątkowej czujności, nie możemy pozwalać aby ktoś gdziekolwiek odchodził w momencie, gdy posiada naszą kartę, ponadto powinniśmy zasłaniać klawiaturę ręką kiedy wpisujemy kod pin do naszej karty. W przypadku bankomatów warto jest zawsze zwracać uwagę, czy ich wygląd niczym nie odbiega od standardu, czy nie zostały w nim zamontowane jakieś dziwnie wyglądające elementy – zawsze w przypadku wątpliwości lepiej jest poszukać innego bankomatu i przy jego pomocy skorzystać z karty, lub też wypłacić gotówkę w oddziale banku.