Co to jest stopa procentowa?

Przy poszukiwaniu idealnej lokaty zauważyliśmy stwierdzenie, że odsetki są zależne od stopy procentowej. Niestety nie wiemy czym ona jest. Dlatego aby uzyskać bliższe informacje na temat tego, czym jest stopa procentowa i jakie są jej rodzaje zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Po pierwsze musimy poznać definicję tego, czym jest stopa procentowa. Jest to czynnik ekonomiczny, który pomaga przy ustaleniu wysokości odsetek w przypadku kredytów i lokat. Obliczana jest ona zgodnie z występującą w danej chwili inflacją i ustalana indywidualnie dla każdego banku. Co jakiś czas bank centralny podaje ile obecnie wynosi inflacja oraz jakie jest oprocentowanie główne, od którego poszczególne banki muszą sobie obliczyć stopę procentowa. Czynione jest to zgodnie z umowami o lokaty lub kredyty. Stopa procentowa wzrasta razem z inflacją. Poza tym wyróżniamy dwa rodzaje stóp procentowych, a mianowicie stałą i zmienną. Stałą nazywamy taką, która nie zmienia się przez dany czas. Dotyczy przeważnie kredytów krótkoterminowych. Stosowana jest również do obliczania oprocentowania, jakie mają lokaty bankowe krótkoterminowe. Jak wspomniałam nie może ono się zmienić, przez co wzrost odsetek jest jednostajny przez cały okres trwania umowy o lokatę. Stopa procentowa zmienna to nic innego jak przeciwieństwo tej stałej. Stosowana jest oczywiście w przypadku lokaty długoterminowej. Oprocentowanie na niej może się zmienić np. jeżeli zajdą jakieś okoliczności, które to powodują. Może to być wpłata kolejnej ilości pieniędzy. Lokata bankowa zakładana na zmienne oprocentowanie nie jest produktem pewnym, ponieważ oprocentowanie może się obniżyć lub tez wzrosnąć. W związku z tym nasze zyski nie będą takie same każdego miesiąca, lecz niestety mogą się znacznie od siebie różnic. Jednego dajmy na to zarobimy kilkaset złoty, natomiast następnego kilkadziesiąt. Jednakże takie oprocentowanie zmienne ma tez swoje plusy. Chodzi mi głównie o to, ze, jeżeli płacimy dodatkową ilość pieniędzy, to oprocentowanie może wzrosnąć i tym samym nasze zyski będą większe.
W podsumowaniu zaznaczę jeszcze, że wybierajmy lokaty bankowe z oprocentowaniem, które będzie dla nas idealne. Do tego konieczne jest zapoznanie się z kilkoma ofertami.